EN / RU    
Sākums > Jaunumi > Ērces
 
 

Par vakcināciju

Šoreiz par ērcēm. Sandra Skara-Sirmā, Caps veterinārārste

Kad gaisa temperatūra paceļas virs nulles līmeņa, mostas arī kukaiņu pasaule. Ja pagājušajā vasarā ērču bija vairāk kā iepriekš, tad šogad varam vien sagaidīt vēl vairāk šo parazītu. Sniega segas biezums radīja labvēlīgus pārziemošanas apstākļus ērcēm.

 

Saskaņā ar Latvijas Infektoloģijas Centra datiem, šogad pirmā ērce cilvēkam izvilkta jau 23. martā Jelgavas novadā.Turklāt saslimstība ar ērču pārnēsātām slimībām pieaug. Tātad laiks parūpēties par aizsardzību gan sev, gan saviem dzīvniekiem.

 

Ne visiem ir zināms, ka ērces arī dzīvniekiem var pārnest dažādas slimības. Laima slimība jeb Borelioze un Anaplazmoze ir visizplatītākās. Tās izraisa baktērijas. Jāpiemin arī Babezioze (sarkano asinsķermenīšu parazīts) un Erlihioze (baktērija).

 

Ja notikusi inficēšanās ar Anaplazmozi, suņiem var novērot drudzi, nogurumu, nespēku, dažkārt klibumu, retāk vemšanu, nervu darbības traucējumus. Laima slimībai raksturīgs locītavu iekaisums, tātad - klibums, novājēšana, drudzis un nogurums.

 

Veterinārārstes praksē esmu saskārusies ar vairākiem Laima slimības un Babeziozes gadījumiem suņiem. Laima slimības gadījumos īpašnieki parasti minēja pēkšņu, mainīgu klibumu bez acīmredzamiem iemesliem (trauma u.tml.). Ar Babeziozi slimie dzīvnieki bija nesen izceļojuši un atgriezušies no citām valstīm, piemēram, Čehijas. Kādreiz Babezioze Latvijā nebija sastopama, bet, robežām kļūstot brīvākām un paaugstinoties vidējai gaisa temperatūrai, pasaulē šī slimība izplatās.

 

Rudenī piedaloties doktorantes Ineses Bērziņas pētījumā par ērču slimību izplatību suņiem Latvijā, noņēmu asins paraugus 27 suņiem, un nosūtīju tos Inesei analīžu veikšanai. Analīzes tika ņemtas gan no veseliem, gan slimiem dzīvniekiem, kas bija griezušies "Caps" ambulancē. Trim suņiem tika konstatētas antivielas pret Laima slimību un trim antivielas pret Anaplazmozi, viens no šiem paraugiem saturēja antivielas pret abām šīm slimībām. Nekādas izteiktas klīniskās pazīmes šis suns neizrādīja. Analīzes norāda nevis uz slimību, bet gan ka šiem suņiem pēdējā gada laikā ir bijusi saskarsme ar ērcēm, kas sevī nes attiecīgās baktērijas.

 

Sākot ar Maiju aicinām bezmaksas nodot suņiem nolasītās ērces, lai tās varētu kalpot par pētniecības materiālu. Vairāk par pētījumu lasiet erce.lv. Capā iespējams veikt ērces izmeklēšanu uz Laima slimību. Arī tad, ja ērce bijusi piesūkusies cilvēkam.

 

Lai pasargātu savu dzīvnieku no ērcēm, Caps aptiekā pieejami dažādi pretērču preparāti gan pilienu veidā, gan apkakles, gan aerosoli. Skaustā pilināmie preparāti ir efektīvākie, ja tos lieto pareizi – uzpilinot uz ādas nevis apmatojuma skausta apvidū. Darbības ilgums atkarībā no ražotāja – no 2 nedēļām līdz vairākiem mēnešiem. Ja savam dzīvniekam pamanāt ērci, ļoti svarīgi ir to laicīgi un pareizi izvilkt. Ērci nedrīkst saspiest. Vislabāk izmantot pinceti vai diegu cilpu. Ērci vajadzētu izvelk tā, lai ērces galviņa ar spirālveida snuķi iznāktu kopā ar ērces ķermeni. Tas pats attiecas arī uz cilvēkiem un kaķiem! Vienmēr pēc pastaigas apskatiet savu dzīvnieku. Biežāk ērces pieķeras pie purna un galvas.

 

< atpakaļ