EN / RU    
Sākums > Jaunumi > kucēns
 
 

Jauns ģimenes loceklis - kucēns

Konsultē veterinārās ambulances “Caps” veterinārārste Sandra Skara-Sirmā

Lēmumu par dzīvnieka iegādi nevajag pieņemt vienā mirklī. Vispirms noteikti to vajag apspriest ar visiem ģimenes locekļiem: ar dzīvnieka ienākšanu mājā katram mainīsies dzīves telpa, laika sadalījums, atbildība. Turklāt visiem būs jāievēro vienāda attieksme pret dzīvnieka uzvedību, apmācību, ēdināšanu un dienas režīmu. Būs grūti izaudzināt labu suni, ja kāds no ģimenes apņēmīgi nodarbosies ar tā apmācību, bet cits dos našķus ikreiz, kad suns pienāks pie galda… Esmu ievērojusi, ka šis pārkāpums īpaši attiecas uz vecmāmiņām.


Svarīgākais jautājums, kas sev jāuzdod pirms kucēna iegādes, ir - kādam mērķim vēlos suni. Ģimenes draugu, kompanjonu, sargu, skaistuma lietu, bērnu rotaļlietu? Ja vēlaties skaistumam, labāk nopērciet jaunu mobilo telefonu: tas nebūs jāved pastaigās un, kad apniks, varēsit iegādāt jaunu. Sargu? Jā, ja esat profesionālis savā jomā, jums ir zināšanas par suņu uzvedību un sargsuns jums nepieciešams darbam. Visos citos gadījumos noteikti iesaku izvēlēties signalizācijas un apsardzes sistēmu izmantošanu. Tām būs garantija, un neveiksmju gadījumā situāciju kontrolēsiet tieši jūs.


Dzīvnieks nav un nedrīkst būt rotaļlieta. Kaut arī bērns sākumā izrāda milzu prieku par kaķēnu vai kucēnu, mēs labi zinām - pēc kāda laika entuziasms var noplakt. Nevajag uzdot visas rūpes par kucēnu bērniem līdz 16 gadu vecumam. Ja ar suņa iegādi vēlaties iemācīt bērnam atbildību, tad labākais veids, kā to darīt, ir rādīt teicamu priekšzīmi, protams, maksimāli iesaistot bērnu suņa ikdienā. Un otrādi. Dzīvniekus nedrīkst dāvināt. Manuprāt, tā ir milzīga bezatbildība.


Lai suns Kļūtu par labu draugu, draudzība ir jāveido un jākopj jau no pirmā kopā pavadītā brīža. Ar šo es domāju konsekventu attieksmi, rūpes, noteikti suņu skolas apmeklējumu pie profesionāļa, rūpes par dzīvnieka veselību, labu un pilnvērtīgu uzturu. Sunim nepieciešamas kustības, socializācija.


Tāpat kā cilvēkam arī suņiem ir dažādi temperamenti un raksturi, tāpēc dzīvnieka izvēle jāveic pārdomāti. Pasaulē ir vairāk nekā 400 suņu šķirņu, katrai no tām raksturīgas konkrētas temperamenta iezīmes, tāpat kā dažādas veselības problēmas. Pirms dzīvnieka iegādes noteikti vajag iepazīt pieejamo informāciju, konsultēties ar citiem suņu īpašniekiem, kinologiem un veterinārārstiem par nepieciešamajiem pasākumiem no agrīna vecuma.


Aicinu visus, kas vēlas savu suni, apmeklēt dzīvnieku patversmes, varbūt tieši tur jūs atradīsit savu draugu. Ikdienas darbā bieži sastopos ar gudriem, mierīgiem, līdzsvarotiem dzīvniekiem, kas ņemti no patversmes.


Neiesaku kucēnu iegādāties izstādēs, kur dzīvnieks izturas neierasti savam raksturam, tur nevar novērtēt vidi, kurā tas audzis. Ja izstādē ieinteresējaties par kādu konkrētu dzīvnieku, paņemiet kontaktus un dodieties turp kādu laiku pēc izstādes. Tā gūsit pilnīgāku iespaidu par izvēlēto audzētāju, audzētavu un tās iemītniekiem.


Vecāka gadagājuma cilvēkiem nevajadzētu iegādāties jaunus lielo šķirņu suņus, kuru spēks un aktivitāte ar laiku tikai pieaugs.


Tikai pēdējos gadu desmitos tiek vairāk runāts par mīļdzīvnieku pozitīvo ietekmi uz cilvēku veselību, dzīves veidu, ritmu, raksturu utt. Ticu, ka tie, kam mājās mīt kāds dzīvnieks, ir mazāk nervozi, vairāk sociāli, retāk slimo, ir dzīvespriecīgāki, atbildīgāki pret citiem un sevi. To arī novēlu izbaudīt jaunajā gadā.


*Publicēts laikrakstā Liesma 2011.gada janvārī (inara.cerina@liesma.lv)

 

< atpakaļ