EN / RU    
Sākums > Jaunumi > Dzīvnieku vakcinācija
 
 

Par vakcināciju

Konsultē veterinārās ambulances Caps veterinārārste Sandra Skara-Sirmā, vēlot atbildību pret dzīvniekiem, līdzcilvēkiem un sevi.

Arī dzīvnieki savu pirmo imunitāti gūst no mātes piena. Vidēji astoņu nedēļu vecumā kucēna un kaķēna spējas aizsargāties pret infekcijām krasi sarūk. Vienīgā iespēja pasargāt savu dzīvnieku ir vakcinācija, kas, veikta pēc pareizas shēmas, atjauno un nostiprina dzīvnieka imunitāti. Kad dzīvnieks ir vēl jauns, nepieciešamas vairākas vakcinācijas, lai imunitāte organismā spētu sasniegt savu iesējami augstāko līmeni.

 

Mūsu valstī iesaka divas vakcinācijas shēmas. Shēmu, kurā vakcinācija sastāv no trīs potēm, ieteicams izmantot suņiem audzētavās, patversmēs – tur, kur ir liela dzīvnieku koncentrācija: pirmā pote sešu nedēļu vecumā, tad astoņu un divpadsmit nedēļu vecumā. Plašāk lieto otro shēmu, kas sastāv no divām potēm – astoņu un 12 nedēļu vecumā.

 

Reālajā dzīvē nezināšanas un finansiālu iemeslu dēļ ir izveidojusies diemžēl arī trešā vakcinācijas shēma – viena pote un bieži vien, kad dzīvnieks jau ir vecāks par 12 nedēļām. Šo varētu salīdzināt ar vakcinēšanos pret ērču encefalītu ar pusdevu vakcīnas, turklāt vasaras vidū. Ja vakcinē dzīvnieku, kas vecāks par astoņām nedēļām, imunitāte gan izstrādāsies, bet tā būs daudz vājāka, nekā veicot vakcināciju laikus. Šādos gadījumos tomēr noteikti nepieciešama revakcinācija pēc trīs četrām nedēļām.

 

Kļūdaini ir domāt, ka sterilizācija vai kastrēšana ir iemesls, kāpēc dzīvniekiem rodas liekais svars. Īstais iemesls šādai problēmai ir nepareiza barošana un nepietiekamas kustības pēc operācijas, jo sterilizētiem un kastrētiem dzīvniekiem vielmaiņa samazinās par ceturtdaļu, attiecīgi - arī nepieciešamo kaloriju daudzums. Šie dzīvnieki jābaro mazāk, barības deva stingri jākontrolē.

 

Tiklīdz iegādājas kucēnu vai kaķēnu, jāsāk rūpēties par slimūbu profilaksi. Pirms vakcinācijas gan suns, gan kaķis jāattārpo pret iekšējiem parazītiem (cērmēs, lenteņi). To var veikt mājās ar veterinārajā aptiekā iegādātiem attārpošanas līdzekļiem, kas dozējami atkarībā no dzīvnieka svara. Šie līdzekļi pieejami tablešu, pilienu vai pastas veidā. Attārpotiem dzīvniekiem vakcinācija ir efektīvāka.

 

Pie vakcinācijas veterinārārsts izmeklē dzīvnieku un konsultē par kopšanu, barošanu u.c. Vakcinācija tikai klīniski veselus dzīvniekus. Ja īpašniekam ir kādas sūdzības par dzīvnieka veselību, tas ir jāpasaka.

 

Vakcinējot dzīvnieku pirmo reizi, tiek izrakstīta dzīvnieka vakcinācijas pase, kur tiek veikts ieraksts par vakcināciju, datums, veterinārārsta zīmogs, paraksts un revakcinācijas (nākamās vakcinācijas) datums. Pases izrakstīšana maksā vidēji 3-5 Ls. Vakcinācijas fakts tiek reģistrēts arī veterinārārsta vakcinācijas reģistrācijas žurnālā un dzīvnieka veselības kartītē. Vakcinācijas pasē tiek ielīmētas vairākas uzlīmes, uz kurām norādītie burti liecina par izmantotās vakcīnas vīrusu antigēniem: D – suņu mēris, H – hepatīts, P – parvovīruss, Pi – paragripa, L – leptospiroze, R – trakumsērga (no vārda rabies).

 

Kucēniem imunitāte pēc vakcinācijas izstrādājas vidēji divu nedēļu laikā, tāpēc šajā laikā ieteicams ierobežot pastaigas un komunikāciju ar citiem dzīvniekiem. Turpmāk neatkarīgi no izmantotās vakcinācijas shēmas revakcinācija nepieciešama pēc gada, kopš dzīvnieks saņēmis pēdējo poti. Dzīvnieki jāvakcinē katru gadu līdz pat mūža beigām.

 

Svarīgi! Vakcinācija pret trakumsērgu pirmo reizi jāveic 12 nedēļu vecumā un turpmāk reizi gadā, to nosaka Latvijas Republikas likumdošana, jo valstī ir augsta trakumsērgas izplatība. Noteikumi attiecas uz suņiem, kaķiem un mājas seskiem. Turklāt revakcinācijas laiku nedrīkst nokavēt. Diemžēl ir gadījumi, kad nevakcinēti dzīvnieki, lai arī dzīvo tikai mājās, saskrāpē vai sakož pašus saimniekus vai viesus. Šādos gadījumos cietušajam, vēršoties ārstniecības iestādē, jārēķinās ar nepatīkamu faktu: ja dzīvnieks nav bijis vakcinēts, būs pašam jāsaņem vakcinācijas kurss pret trakumsērgu.


*Publicēts laikrakstā Liesma 2011.gada 5.martā (inara.cerina@liesma.lv)

 

< atpakaļ