EN / RU    
sākums > jaunumi > Ziema
 
 

Suns un kaķis ziemā

Konsultē veterinārās ambulances “Caps” veterinārārste Sandra Skara-Sirmā

Ziemā dzīvnieki pazūd biežāk nekā citā gadalaikā. Sniegputeņi īpaši apgrūtina suņa sasaukšanu un samazina ožas asumu, tas var noklīst un neatrast ceļu atpakaļ. Tāpēc aicinu dzīvnieku īpašniekus identificēt savu četrkājaino mīluli, pie kakla siksnas piestiprinot suņa vārdu un jūsu telefona numuru vai suņa vakcinācijas žetonu. Kad ambulancē saņemam zvanu no cilvēkiem, kas atraduši suni, pēc mūsu reģistrācijas žetona numura spējam veikli sameklēt dzīvnieka īpašnieku.

 

Kad āra temperatūra nokrīt zem nulles, dzīvniekiem, kas tiek turēti ārā vai pavada ārā daudz laika, vajadzētu palielināt barības daudzumu. Barībai jābūt kalorijām un taukvielām bagātākai. Tas palīdzēs suņa organismam ražot vairāk siltuma. Daudzi dzīvnieku īpašnieki ievērojuši, ka pirms ziemas dzīvniekiem palielinās apetīte, jo daba saka priekšā: jāgatavojas aukstumam! Tas neattiecas uz mīluļiem, kas mitinās dīvānos un istabā pie radiatora.

 

Suņu būdām jābūt pietiekami plašām, lai suns ērti varētu piecelties, apgriezties, apgulties, un pietiekami šaurām, lai suņa ķermeņa siltums spētu piesildīt būdu. Būdas segumam jābūt ar sausiem pakaišiem un paaugstinājumu, lai zemes sals nepiekļūtu dzīvniekam. Kā cilvēks un kā veterinārārste aicinu visus, kas 20-30 grādu salā tur suni ārā, apmainīties ar viņu vietām. Šādā aukstumā dzīvniekam noteikti jāatrodas telpās.

 

Tāpat kā vasaras karstumā, arī ziemā dzīvniekus nekādā gadījumā nedrīkst atstāt automašīnās - neiedarbinātā mašīnā temperatūra krītas ļoti strauji.

 

Dzīvniekiem, kas ziemā tiek turēti garāžās, jānovērš iespēja piekļūt antifrīziem, kas bieži vien ir suņu saindēšanās iemesls. Antifrīzi ir saldi, un daudziem suņiem šī garša patīk.

 

Ja dodaties ar dzīvnieku pastaigā, jāizvērtē suņa kažoka biezums un āra temperatūra. Mazo šķirņu īsspalvainiem suņiem noteikti ieteiktu pašūt vai noadīt siltu vestīti. Ja suns pastaigas laikā nervozi cilā kājas, tas nozīmē, ka viņam salst! Pastaigas garums jāsamazina.

 

Pēc pastaigām obligāti jānoslauka, iespējams, pat jānomazgā dzīvnieka ķepas, pavēdere, pazode, jo ielas un trotuārus kaisa ar smiltīm un sāli. Suns, kopjot sevi, salaizīsies visu, kas pieķēries viņa slapjajam kažokam. Veterinārajās aptiekās nopērkami speciāli līdzekļi, ar ko apstrādā dzīvnieka ķepu spilventiņus pirms pastaigām. Tas pasargās ādu no sāls kairinājuma. Tieši ziemas mēnešos palielinās pirkststarpu ādas iekaisumi.

 

Atcerieties par kaķu, suņu un mājas sesku obligātu vakcināciju pret trakumsērgu. Ziemā meža dzīvnieki barības meklējumos biežāk tuvojas apdzīvotām vietām, mājām, suņu barības traukiem.

 

Uzmaniet, vai jūsu kaķis, kas dodas ierastajās gaitās arī ziemā, nevēlas atgriezties siltumā agrāk nekā parasti! Kaķi (arī suņi) ziemā bieži apsaldē ausu galus, astes, ķepas. Tad pirmā pazīme ir skarto ādas laukumu apsārtums un vizīti pie veterinārārsta nevajadzētu atlikt.

 

Gadījumos, kad dzīvnieks ir apsaldējies vai apaukstējies, pirmās pazīmes, ko pamana īpašnieks, ir samazināta apetīte un aktivitāte. Tāpat kā cilvēkam dzīvniekam novēro iesnas, klepu, drudzi. Arī suns un kaķis slimo rinītu, traheītu, bronhītu, pneimoniju.

 

Svētkos atcerieties, ka salūta laikā sunim, kaķim obligāti jāatrodas slēgtā telpā. Daudziem dzīvniekiem pirms tam būtu ieteicams lietot nomierinošus līdzekļus, lai svētku prieks nebojā dzīvesprieku.


*Publicēts laikrakstā Liesma 2010.gada decembrī (inara.cerina@liesma.lv)

 

< atpakaļ